Reklama

Doktor Jekyll i Mister Hyde

Doktor Jekyll i Mister Hyde

18.07.2006
Czyta się kilka minut
Geniusz nie musi być poważny, przynajmniej nie zawsze. Można być szaleńcem i terrorystą, a mimo tego przejść do historii jako jeden z największych odtwórców Beethovena, Bacha i Mozarta.
W

W kategorii nadprzyrodzonych świrów Glenn Gould miał w zasadzie jednego tylko poważnego konkurenta. Czasem zresztą przez profanów są myleni, z uwagi na zbieżność nazwisk. Nawet "Encyklopedii Muzycznej" PWN z lat 90. pod hasłem "Gould" udało się zmieścić w trzech wierszach trzy nonsensy, między innymi taki, że "uprawiał jazz improwizowany". Jak najbardziej, ale nie Gould, tylko Gulda, wręcz pasjami. O ile Gould był świrem północnym i purytańskim (przy całym swym zamiłowaniu do prowokacji i facecji), o tyle Gulda był świrem wiedeńsko-śródziemnomorskim. Niemal wszystko ich dzieliło, nawet jeśli obydwaj mieli pociąg do happeningów. Podczas bowiem gdy u Goulda były one starannie wyreżyserowane, jako wymyślne, intelektualne prowokacje - dla Guldy happening był po prostu jego drugą naturą, formą istnienia. Już samo to sformułowanie - "druga natura" - budzi podejrzenie o rodzaj...

8277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]