Reklama

Węgorz w morzu Sargassa

Węgorz w morzu Sargassa

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Październik roku 1963, Jan Błoński pisze do Sławomira Mrożka z Paryża, dokąd wrócił z Krakowa po wakacyjnej przerwie (pracuje jako lektor na Sorbonie): Okropny tam kapuśniak warzą w narodowym kotle właściciele Polski Ludowej - nad wyraz mdły i postny. Piesków, szarpiących nieszczęsną literaturę naszą, intrygujących, donoszących etc., znacznie się namnożyło.
M

Mrożek, mieszkający wtedy w Chiavari na włoskiej Riwierze, odpowiada: “To ciekawe, że nasze metafory na określenie rzeczywistości polskiej zgadzają się. Ty piszesz o kapuśniaku, ja już od dawna myślę o ciepłej, rzadkiej zupce. Nie zdrowy, krzepki terror, ale właśnie zupunia, w której rozmyje się każdy kształt, zupunia przedwczorajsza, podjeżdżająca cuszkiem... Porcje polskiej prasy są porcjami żałości, nędzy i brudku. O Boże, jakbym chciał móc już tym się nie interesować, żeby mi było nareszcie obojętne, czego one są porcjami. Wszyscy jesteśmy jak rodzice dziecka z wodogłowiem. Idiota, ale zawszeć to własne dziecko".

Zacząłem od cytatów znalezionych już na pierwszych stronach tego sześciusetstronicowego tomiszcza i właściwie miałbym ochotę ograniczyć się do cytowania, z tak smacznym - by pozostać przy metaforyce kulinarnej - i dobrze doprawionym daniem mamy...

7627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]