Reklama

Dobre życie

17.03.2009
Czyta się kilka minut
"Książeczka o dobrym życiu" prezentuje się jak kieszonkowy słownik zalet i cnót człowieka. Gruba (prawie 300 stron), ale małego formatu - w sam raz do torebki. Autor, niemiecki benedyktyn Anselm Grün, znany dzięki takim pozycjom jak "Sakramenty", "Każdy ma swojego Anioła", "Małżeństwo. Błogosławieństwo na wspólną drogę", z właściwą sobie subtelnością przypomina o znaczeniu wartości, które w zabieganiu umykają uwadze, jak dyskrecja, gościnność, nadzieja, pokora, pocieszenie, szacunek. Jak żyć, by na świecie było dobrze nie tylko nam samym? Grün czerpie z tradycji chrześcijańskiej i judaizmu, z filozofii Greków i Rzymian. Moralizatorski ton opowieści nie razi, bo autor ani nie straszy, ani nie potępia. Przypomina, że "niemodne" aspekty życia jak asceza, pokora, umiar czy przyzwoitość - mogą dać szczęście.
A

Anselm Grün, "Książeczka o dobrym życiu", W Drodze, 2008

72

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]