Reklama

Dobre namioty

Dobre namioty

28.06.2021
Czyta się kilka minut
P

Po czterdziestu latach pustynnej tułaczki Dzieci Izraela są gotowe, by wkroczyć do Ziemi Obiecanej. Rozbijają obóz przy granicy Moabu, nad którym władzę sprawuje – na mocy unii między Moabitami a Madianitami – madianicki król Balak, syn Cipora. Do Balaka dotarły wcześniej niepokojące wieści o zwycięstwie Izraelitów nad uznawanymi za potężnych amoryckimi władcami Sichonem i Ogiem. Król i jego świta, a niechybnie i poddani, obawiają się nadchodzących zdobywców. Balak wynajmuje więc słynnego proroka Balaama, aby przeklął Dzieci Izraela. Balaam podejmuje trzy próby, ale za każdym razem (Lb 23, 7-10 i 18-24 oraz 24, 1-9) z jego ust – miast przekleństwa – pada błogosławieństwo.

Prorok patrzy z oddali na izraelicki obóz i widzi „Izraela mieszkającego według swoich szczepów” (24, 2). Tak wyjaśnia to najsłynniejszy żydowski komentator: „Zobaczył, że każdy szczep mieszka oddzielnie i...

2856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]