Reklama

Dobre chęci to za mało

Dobre chęci to za mało

20.03.2006
Czyta się kilka minut
Gdyby dla oceny polityki europejskiej rządu Kazimierza Marcinkiewicza zastosować kryterium skuteczności - a nie ideowej zgodności z takimi czy innymi poglądami - to trzeba powiedzieć, że politykę tę charakteryzuje dużo dobrych chęci, których realizacja napotyka na coraz większe problemy.
S

Szwankująca koordynacja, ofensywa medialna górująca nad merytorycznym przygotowaniem oraz narastająca atmosfera walki w polityce wewnętrznej stają się pomału źródłem inercji. W miejsce zapowiadanej zmiany w polityce zagranicznej pojawia się więc wizja kontynuacji - czyli podążania za innymi, zamiast wyznaczania nowych szlaków - skrywana jedynie pod grubą warstwą nowej retoryki.

"Yes!" - i co dalej?

Słynny okrzyk "yes, yes, yes!" premiera na zakończenie negocjacji nad unijnym budżetem w grudniu 2005 r. był dowodem, że nowy rząd nie tylko chce zmiany w polityce europejskiej, ale że potrafi ją skutecznie przeprowadzić. W Brukseli Polska wywalczyła wówczas nie tylko więcej funduszy m.in. na infrastrukturę drogową i pomoc dla "ściany wschodniej", ale jednocześnie urosła politycznie względem największych państw Unii.

...
9981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]