Reklama

Dobranocka dla dorosłych

Dobranocka dla dorosłych

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Jaka piękna choroba! - chciałoby się zawołać, patrząc na młodziutką schizofreniczkę z filmu Macieja Wojtyszki, która pląsa w rytm hinduskiej muzyki, pieści koty i uprawia zapuszczone ogrody.
Kinga Preis i Marcin Dorociński w „Ogrodzie Luizy”/ fot. Materiały dystrybutora
C

Co najmniej od czasów romantycznych ludzie dotknięci chorobą psychiczną postrzegani byli jako naznaczeni nie tyle upośledzeniem, ile nadzwyczajnym darem widzenia i odczuwania świata. Tak też jest z filmową Luizą, bodaj jedyną niewinną istotą w świecie skorumpowanym przez pieniądze, władzę czy brudny seks. W zgrabnie zmontowanej bajeczce dla dorosłych osoba uchodząca powszechnie za wariatkę ma w sobie najwięcej naturalnej, niczym niezbrukanej pasji życia. Patrycja Soliman wciela się w postać eteryczną, wewnętrznie rozedrganą, ale jednocześnie stanowiącą jaskrawy punkt odniesienia dla pozostałych bohaterów: tępych gangsterów, przekupnych prawników, lokalnych karierowiczów czy sadystycznych pracowników służby zdrowia.

Świat w filmie Wojtyszki naszkicowany został kilkoma kreskami. Małe miasteczko terroryzują "chłopcy z miasta". Jeden z bossów o pseudonimie "Fabio...

3880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]