Reklama

Do starości się przygotować

Do starości się przygotować

20.02.2012
Czyta się kilka minut
Parafie staną się naturalnym oparciem dla ludzi starych i samotnych. A teren parafii zaludni się społecznościami nowych mieszkańców wyznających inne religie.
fot. Grażyna Makara
W

W roku 1947 nasz nauczyciel historii pan Gustaw Markowski, cieszący się wielkim autorytetem, udowadniał, że około roku 2000 ludzkość umrze z głodu i udusi się w ciasnocie z powodu błyskawicznie rosnącego przeludnienia. W latach nieco późniejszych, kiedy śp. Kardynał Wyszyński ostrzegał Polaków, że jak dalej tak będzie szło z naszym przyrostem naturalnym, to ulice polskich miast porosną trawą, w gazetach z księdza Prymasa sobie podkpiwali. Walentego Majdańskiego („Polska kwitnąca dziećmi”) i jego demograficznych przewidywań także na ogół nie traktowano poważnie. W 1978 r. wielkim zainteresowaniem cieszyła się książka francuskiej pani socjolog Hélène Carrère d’Encausse, zatytułowana „L’Empire éclaté”. Zapowiadała rozsadzenie Związku Sowieckiego przez bombę demograficzną, to jest szybki przyrost ludności republik azjatyckich, na ogół muzułmańskich, w których poligamia i...

4603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]