Reklama

Do Łodzi

Do Łodzi

14.03.2007
Czyta się kilka minut
Po lekturze "Deklaracji ks. Tomasza Węcławskiego moje uczucia są bliskie tym, którym dał wyraz Wojciech Bonowicz. Między Bonowiczem i mną jest jednak ta różnica, że "Deklarację czytam jako ksiądz. "Nie powinienem już w moim działaniu reprezentować instytucji i wspólnoty kościelnej.... Powściągliwe i ważkie, jak zwykle u Węcławskiego, zdania drążą mój mózg: "a ja powinienem?. Co takiego różni jego 28 lat kapłaństwa od moich 47?.
ks. Tomasz Węcławski /fot. Ł. Cynalewski - Agencja Gazeta
W

Węcławski nikogo nie oskarża, na nikogo się nie oburza, na nikogo nie składa odpowiedzialności. Informuje jedynie, że przygotowywał się do tej decyzji wiele lat. Szukam w jego pismach śladów tych wieloletnich przygotowań. W książce, którą mi przysłał w styczniu 2005 r. (druga część "Królowania Boga") pisał o kapłaństwie: "Jedynym źródłem tego wyboru [do sakramentu święceń] i ujawniającej go w Kościele sakramentalnej czynności jest Chrystus, mocą swojego Ducha obecny w Kościele. Stąd też płynie nieodwołalny charakter tak ujawnionego i potwierdzonego przez udzielenie sakramentu: powołania do prezbiteratu - jego istoty nie może naruszyć ani tym bardziej zniszczyć żaden spowodowany przez wybranego do prezbiteratu człowieka wypadek moralny czy prawny. Inaczej mówiąc, kto ważnie przyjął świecenia, ten pozostaje uczestnikiem ministerium Chrystusa także wtedy, kiedy z własnego...

3036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]