Reklama

Do drzwi pukał świat

Do drzwi pukał świat

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Mniejszość - głównie watykańska kuria, Episkopaty Włoch i Hiszpanii - była doskonale zorganizowana. Za cel postawiła sobie kontynuowanie Soboru Watykańskiego I. Opozycyjna miała znakomitych solistów, czyli teologów związanych z Episkopatami Francji, Niemiec, Belgii i Holandii. Nie potrafiła jednak sprecyzować, czego chce.
J

JOANNA BROŻEK: - Kard. Giovanni Battista Montini, późniejszy Paweł VI, porównał Sobór Watykański II do "dźwięku olbrzymiego dzwonu, przerywającego ciszę nocy". Czy ten dźwięk wybrzmiał także poza Kościołem?

KS. CHRISTOPH THEOBALD: - Od 1964 r. na Soborze toczyła się debata wokół kwestii społecznych, m.in. pytania, jak zdefiniować wolność religijną. Szczególną wagę przywiązywali doń biskupi amerykańscy (uczuleni na rolę wolności w demokracji) i francuscy (ze względu na laicki status ich kraju). Tak powstała Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym. W “Gaudium et spes" Kościół po raz pierwszy odważył się jasno zdefiniować swą postawę wobec społeczeństwa. To musiało odbić się podwójnym echem: wśród katolików i w świecie. Bo opinia publiczna była wyczulona na wszystko, czego Kościół nauczał o życiu społecznym i politycznym.

...

7503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]