Reklama

Puszka Pandory czy błogosławieństwo

Puszka Pandory czy błogosławieństwo

11.12.2005
Czyta się kilka minut
8 grudnia mija czterdziesta rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, który wstrząsnął Kościołem XX wieku i wstrząsa Kościołem wieku XXI. Od czterdziestu lat sprawy toczą się - dla jednych - w blasku Soboru, a dla innych - w jego cieniu.
W

W oczach Jana Pawła II Sobór był wydarzeniem przełomowym i błogosławionym. “Stojąc na progu trzeciego tysiąclecia in medio Ecclesiae, pragnę raz jeszcze wyrazić wdzięczność Duchowi Świętemu za wielki dar Soboru Watykańskiego II, którego wraz z całym Kościołem - a w szczególności z całym episkopatem - czuję się dłużnikiem" - czytamy w papieskim testamencie. Tak też ocenia go wielu katolików, ale przecież nie wszyscy. Coraz częstsze i śmielsze są głosy krytyki.

Ocena

Radykalni tradycjonaliści twierdzą, że Sobór był przełomem, tyle że negatywnym - największym nieszczęściem Kościoła minionego stulecia. Słyszymy, że właśnie na nim kościelni liberałowie - marginalizując, za pomocą nieczystych gier, ortodoksyjnych biskupów - mieli otworzyć puszkę Pandory. W rezultacie do Kościoła, ostoi świętości i prawdy, przeniknął grzech świata....

16919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]