Reklama

Długa droga wstecz

Długa droga wstecz

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Restauracje i bary zwane polskimi to tylko miejsca, gdzie w pomieszczeniach zatwierdzonych przez służby sanitarne przygotowuje się potrawy, które z kuchnią niewiele mają wspólnego.
P

Pierwszego polskiego McDonald’sa zobaczyłem na Floriańskiej w Krakowie: dostosowany do otoczenia jak pięść do nosa, przyciągał wtedy niezliczone tłumy; każdy musiał przez to przejść (trochę wcześniej założony Mc Donald’s w Warszawie bił wtedy światowe rekordy sprzedaży). Bar z hamburgerami (na wyrost zwany restauracją) miał swoją wstydliwą tajemnicę, śmierdzącą bramę, w której zalegały gnijące worki z odpadkami. Obsługa nie miała czasu, żeby wywieźć śmieci: w kasach biło źródło złota, trzeba było na gwałt inkasować pieniądze.

Nic się wtedy jeszcze nie wydawało śmieszne: ani stroje sprzedawców, ani samo jedzenie, ani nawet ci menedżerowie z misją, truchtający od kasy do kasy. Ludzie ciągnęli jak muchy, podobni do tych Ruskich, pogardliwie sfotografowanych przez Martina Parra w 1992 r. w Moskwie: ludzie o słowiańskich rysach, często zbyt grubi jak na globalne...

14518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]