Reklama

Dług na pokolenia

Dług na pokolenia

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Najpowszechniejszym sposobem zapobiegania powiększaniu się luki w systemach ubezpieczeń społecznych jest podwyższanie wieku emerytalnego. W kilku krajach jest to już 67 lat dla obydwu płci, a wizja pracy do siedemdziesiątki wcale nie jest taka odległa.
N

Nie lubimy składek "na ZUS". Mamy wrażenie, że zabiera się nam dużo i mało w zamian dostajemy. Tym bardziej złoszczą nas informacje, że w systemie ubezpieczeń społecznych jest dziura i że to "manko" trzeba pokrywać dopłatami z budżetu. Media alarmują, że to istotny powód deficytu budżetowego, a w konsekwencji - rosnącego zadłużenia państwa.

Według cytowanej przez "Dziennik-Gazetę Prawną" prognozy ZUS, w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (do którego wpływają składki i z którego wypłaca się emerytury, renty, zasiłki chorobowe i inne świadczenia) zabraknie w następnych pięciu latach od 303 do 417 mld zł. Oznacza to, że - w najbardziej pesymistycznym scenariuszu - co rok budżet będzie musiał "dorzucać" FUS ponad 80 mld zł. A przecież zaledwie trzy lata temu szacowano, że te dopłaty w najgorszym przypadku sięgną 67 mld zł rocznie. W tym roku dotacja ma wynieść 38...

11566

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]