Reklama

Dlaczego tu jestem

Dlaczego tu jestem

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu artykułu Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego “Wyznaczona godzina" (“TP" nr 27/05) postanowiłam opisać swoją historię. Jestem Ukrainką od pięciu lat mieszkającą w Polsce. Na Ukrainie skończyłam technikum pedagogiczne i Wyższą Szkołę Filologiczno-Pedagogiczną. Mam za sobą 12 lat pracy nauczyciela w wiejskiej szkole. W Polsce nie jestem ani uchodźcą, ani repatriantem; wszystko, co mam i osiągnęłam, zawdzięczam swojej wytrwałości. Może to niewiele, ale tutaj mam już gniazdo i znajomych, przeważnie życzliwych. To oni pomogli mi wytrwać. Mam też jednak i sąsiadów - nie wszystko, co mówią, udaje się zignorować. Zastanawiam się: dlaczego? Co ja, urodzona w 1967 r., jestem komu winna? Moja Polska zaczęła się od piosenki “Kocham cię życie" - to moje motto życiowe. Z całego serca pokochałam lektury polskie (przeczytałam ich mnóstwo), kuchnię, krajobrazy, także ludzi, choć są różni, jak wszędzie. Mam swój kąt - 21 metrów kwadratowych (na Ukrainie mam trzy domy), ogród i dużo kwiatów, jako taki spokój (czego szukałam) i swoje wartości. Rozumiem, że czasami są przejściowe problemy związane z przyjmowaniem ludzi z innych krajów, rozumiem problemy, np. małżeństw międzynarodowych, brak pracy, ale rasizm, i to między sąsiadami? Może powinno się urodzić jeszcze jedno pokolenie, by na takie uczucia nie było już miejsca?
Z

Z uszanowaniem i wdzięcznością za prawdę

WALENTYNA PELCZARSKA (Karpacz, woj. dolnośląskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]