Reklama

Dlaczego mamy się nie bać uchodźców

Dlaczego mamy się nie bać uchodźców

05.06.2017
Czyta się kilka minut
„Lampedusa uczy nas, jak przyjmować potrzebujących i im pomagać”.
Lampedusa. Fot: AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE
T

Tak mówił w minioną niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Francesco Montenegro, z włoskiej diecezji Agrigento (południowe wybrzeże Sycylii), stojący na czele komisji Episkopatu Włoch ds. migrantów.

Zaproszony przez kard. Kazimierza Nycza włoski hierarcha mówił o 30 tys. osób, które zginęły u jej wybrzeży (liczba ta nie uwzględnia tych, którzy zatonęli i nie zostali odnalezieni).

Kard. Montenegro, pytany przez dziennikarzy o to, jak pogodzić chrześcijańskie wezwanie do miłosierdzia ze strachem wywoływanym wydarzeniami takimi jak zamach sprzed kilku dni w Londynie, przywoływał przyjęcie na Lampedusie 366 trumien z ciałami uchodźców, którzy zginęli u wybrzeży wyspy. – Tam były ciała dzieci. Ciało matki i dziecka, które dopiero się urodziło i nie miało jeszcze odciętej pępowiny (…). Większość osób miała w ręku krzyżyk albo medalik – mówił duchowny. I pytał: – Czy to są niebezpieczni uchodźcy?

We mszy uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. ©℗

Na podst. KAI

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]