Reklama

"Dla wróżek jest już za głośno"

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Wszystkich Świętych to dla Polaków dzień powagi i zadumy. Dzień, w którym nawet jeśli po wizycie na cmentarzu wracamy do domu, aby z naszymi bliskimi jeść, pić i wspominać, to pozostanie on dniem skupienia. Może to dlatego wielu z nas od paru lat zżyma się, słysząc o Halloween? I widząc, jak pod koniec października także przed naszymi, polskimi restauracjami w większych miastach zaczynają pojawiać się dynie i plakaty, zapraszające na tradycyjną halloweenową zabawę.
-

---ramka 318747|prawo|1---Ale choć dla nas jest to tradycja obca, w Irlandii jest to święto, którego korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Święto Zmarłych obchodzili dawni Celtowie, obchodzą dzisiejsi Irlandczycy, a ich przodkowie-emigranci zawieźli je do Stanów Zjednoczonych. I to właśnie Stany najbardziej przyczyniły się do światowej kariery Halloween.

Przez stulecia zwyczaje się zmieniły, jedne znikały, inne się pojawiały. Niezmienny pozostał radosny nastrój zabawy.

Dawniej

W Irlandii od czasów pogańskich śmierć nie była traktowana jako rzecz ostateczna, lecz jako przejście do innego świata, który istnieje obok naszego.

Druidzi - kapłani starożytnych Celtów - podawali do wierzenia, że w noc poprzedzającą nasz obecny 1 listopada rozchyla się zasłona między obu światami. Ten dzień,...

14618

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]