Reklama

"Dla wróżek jest już za głośno"

"Dla wróżek jest już za głośno"

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Wszystkich Świętych to dla Polaków dzień powagi i zadumy. Dzień, w którym nawet jeśli po wizycie na cmentarzu wracamy do domu, aby z naszymi bliskimi jeść, pić i wspominać, to pozostanie on dniem skupienia. Może to dlatego wielu z nas od paru lat zżyma się, słysząc o Halloween? I widząc, jak pod koniec października także przed naszymi, polskimi restauracjami w większych miastach zaczynają pojawiać się dynie i plakaty, zapraszające na tradycyjną halloweenową zabawę.
-

---ramka 318747|prawo|1---Ale choć dla nas jest to tradycja obca, w Irlandii jest to święto, którego korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Święto Zmarłych obchodzili dawni Celtowie, obchodzą dzisiejsi Irlandczycy, a ich przodkowie-emigranci zawieźli je do Stanów Zjednoczonych. I to właśnie Stany najbardziej przyczyniły się do światowej kariery Halloween.

Przez stulecia zwyczaje się zmieniły, jedne znikały, inne się pojawiały. Niezmienny pozostał radosny nastrój zabawy.

Dawniej

W Irlandii od czasów pogańskich śmierć nie była traktowana jako rzecz ostateczna, lecz jako przejście do innego świata, który istnieje obok naszego.

Druidzi - kapłani starożytnych Celtów - podawali do wierzenia, że w noc poprzedzającą nasz obecny 1 listopada rozchyla się zasłona między obu światami. Ten dzień,...

14618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]