Ładowanie...
Dla małych detektywów
Dla małych detektywów
FRANCISZEK XAWERY postanowił wybrać się na wieś. 1 października 1933 r. opuścił swój krakowski pałacyk przy ulicy Potockiego (dzisiaj: Westerplatte), upewnił się, że drzwi wejściowe zostały zamknięte na klucz, i wyjechał razem ze służbą za miasto. Dom został pusty, jeśli nie liczyć bardzo cennego zbioru dzieł sztuki: obrazów, rzeźb, porcelany. Ta kolekcja była oczkiem w głowie właściciela, wzbudzała również zachwyt gości i pasjonatów sztuki. Franciszek Xawery udostępniał swoje arcydzieła zwiedzającym, a drzwi do jego pałacyku były zwykle otwarte dla przechodniów.
Domownicy wrócili dopiero wieczorem i od razu odkryli, że brakuje najcenniejszego elementu z kolekcji: obrazu „Adoracja Dzieciątka”, namalowanego w XV w. przez Lorenza Lotta. Malowidło przedstawiało Matkę Boską z Jezusem na kolanach. Parze towarzyszył Józef, Jan Chrzciciel, Franciszek z Asyżu oraz Katarzyna Aleksandryjska.
Kto ukradł cenne dzieło? Rozwiązanie tej oraz wielu podobnych zagadek to zadanie młodych czytelników, którzy na czas lektury stają się członkami Dziecięcego Biura Detektywistycznego. Przyjmują zlecenia związane z prawdziwymi kradzieżami i zaginięciami dzieł sztuki. A potem krok po kroku analizują różne scenariusze, rekonstruują wydarzenia i – niejako przy okazji – zdobywają ogromną wiedzę na temat historii, sztuki i kulturowego dziedzictwa naszego kraju. ©
Łucja Malec-Kornajew ZŁOTY POCIĄG Znak Emotikon
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]