Reklama

Dialog ponad biegunami

Dialog ponad biegunami

31.07.2017
Czyta się kilka minut
„Europa Zachodnia i Rosja nie powinny być traktowane jako dwa przeciwstawne bieguny” – powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w jednym z wywiadów poprzedzających jego sierpniową wizytę w Moskwie
J

Jego zdaniem Zachód powinien uznać fundamentalną rolę europejskiego Wschodu w sferze cywilizacji, kultury i wiary chrześcijańskiej. To baza dialogu Kościoła rzymskokatolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, dialogu, który powinien trwać mimo napięć i trudności. W innych wypowiedziach hierarcha podkreślał konieczność pielęgnowania stosunków Watykan–Rosja.

Wizyta kard. Parolina w Rosji przyciąga uwagę prasy z kilku powodów. Po pierwsze, zapowiadane jest spotkanie watykańskiego „ministra spraw zagranicznych” z prezydentem Putinem i z głową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchą Cyrylem; od czasu wizyty kard. Agostina Casarolego w 1988 r. (tysiąclecie chrztu Rusi) i jego rozmowy z Michaiłem Gorbaczowem będzie to pierwsza wizyta w Moskwie na takim szczeblu. Po drugie, Rosja jest jednym z nielicznych państw, które nie przyjęły jeszcze papieża. Po trzecie wreszcie – w dwóch ostatnich latach kard. Parolin odwiedził Białoruś i Ukrainę, a więc kraje uważane przez RCP za własny obszar kanoniczny, na którym niepożądane są wpływy innych Kościołów.

Zwłaszcza ta druga wizyta spotkała się ze zdystansowaną reakcją w Moskwie. Wysłannik papieża ubolewał wtedy nad losem ofiar wojny na wschodzie Ukrainy. Ukraińskie media cytowały jego słowa o narodzie ukraińskim jako męczenniku; rosyjskie media podkreślały, że kard. Parolin zajął pozycję ostrożną, daleką od poparcia dla którejkolwiek ze stron konfliktu. Watykan udziela konkretnego wsparcia ludziom na terenach objętych wojną – przekazał na ich potrzeby pomoc o wartości 12 mln euro. Kwestia Ukrainy, stosunków z tamtejszymi Kościołami, spory pomiędzy nimi pozostaną jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów do omówienia w Moskwie.

Stosunki Watykanu i rosyjskiej Cerkwi po zeszłorocznym spotkaniu papieża i patriarchy na Kubie pozostają ostrożne. Dialog jest podtrzymywany, Kościoły współpracują w dziele pomocy poszkodowanym w konflikcie w Syrii. Czy wizyta kard. Parolina będzie przełomem? Czy – jak spekulują nieliczne rosyjskie media, piszące o wizycie – rozmowy papieskiego wysłannika mają przygotować grunt pod pielgrzymkę Franciszka do Rosji? A może do kolejnego spotkania Franciszek–Cyryl na neutralnym gruncie? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]