Reklama

Demokratyzacja Kościoła?

Demokratyzacja Kościoła?

08.12.2014
Czyta się kilka minut
„Najwyższy Kapłan – Suweren Państwa Miasta Watykan – czytamy w ustawie zasadniczej tegoż państwa z 26 listopada 2000 r. – ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej”.
W

Watykan nie może więc wejść do Unii Europejskiej, ponieważ nie jest państwem demokratycznym. A Kościół? Kościół też nie jest demokratyczny, ale też nie jest monarchią. Nie może odtwarzać żadnego systemu – demokratycznego, monarchicznego czy oligarchicznego, ale jako instytucja (także) ziemska musi posiadać jakąś strukturę władzy. Władza w Kościele od początku ma trzy wymiary: przewodniczenia, kolegialności i wspólnotowości. Uwzględniają je wszystkie wspólnoty chrześcijańskie, lecz akcenty rozkładają różnie. Wspólnoty te, kształtujące się w różnych kontekstach historycznych, naśladowały w tym, co dotyczyło organizacji, istniejące struktury świeckie. Kościół katolicki, uznając wszystkie trzy wymiary, dość wcześnie zasadę przewodniczenia postawił przed zasadami kolegialności i wspólnotowości. Trudno mówić o „demokratyzacji” Kościoła, za to wiele się mówi o przywróceniu równowagi trzem...

4089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]