Polak w Europie: sarmata czy realista?

Polska nie sprzeciwia się otwarciu konferencji międzyrządowej. Stawia jednak warunek, że tematem dyskusji będzie także tzw. pakiet instytucjonalny, a zatem i kwestie podziału głosów między państwami w Radzie Unii. Niemcy nie godzą się z tym postulatem, argumentując, że nie chce tego większość członków UE, i że spełnienie polskiego żądania doprowadzi do odżycia sporów, a w efekcie oddali szanse na szybkie - tzn. w perspektywie nadchodzącej prezydencji Portugalii - zakończenie obrad konferencji międzyrządowej oraz przyjęcie nowego traktatu. Polska odpowiada, że jeśli konferencja ma być przedsięwzięciem poważnym, to nie może sprowadzać się do pozorowanych ruchów w postaci zmiany dekoracji (porzucenia nazwy "konstytucja", hymnu i flagi Unii czy nazwy "minister spraw zagranicznych") i do - znanej wielu studentom piszącym prace magisterskie - działania metodą copy and paste, czyli...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]