Reklama

Dar niesprawiedliwego spojrzenia

Dar niesprawiedliwego spojrzenia

13.12.2006
Czyta się kilka minut
A

Andrzej Franaszek: - Po "Mieście utrapienia", książce - powiedzmy - warszawskiej, w "Moim pierwszym samobójstwie" wracasz do dzieciństwa i Wisły. Dlaczego?

JERZY PILCH: - "Miasto utrapienia" jest rzeczywiście książką w jakimś sensie warszawską, choć Warszawa funkcjonuje w niej głównie jako sceneria czy sztafaż. Dość grubo i "zewnętrznie" mówiąc, zależało mi, by akcja nowej książki nie działa się w mieście, w którym obecnie mieszkam.

Ale zachodzi tu też związek z opowiadaniem jako gatunkiem. Właśnie w opowiadaniu najlepiej mogę zawrzeć wspomnienie czy obraz zapamiętany z czasu najintensywniejszego dzieciństwa, czyli dziesięciu lat życia w Wiśle, do 1962 roku. Mechanika mojej pamięci nie jest oczywista. Fantastycznie utrwaliło się w niej to pierwsze dziesięciolecie, choć nie ze wszystkim. Niedawno uświadomiłem sobie, że przeprowadzka do Krakowa, zmiana szkoły, cała ta...

19448

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]