Reklama

Daleko od Mędrców

Daleko od Mędrców

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: "Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi... Mt 2, 7n.
D

Dzisiaj najłatwiej byłoby uczynić z Mędr­ców agentów Heroda. Wystarczyłoby kilka niedomówień i podejrzeń. Na dobrą sprawę to po co oni w ogóle wędrowali do Betlejem, gdy tylu porządnych Izraelitów nie słyszało nic o jakichś nadzwyczajnych urodzinach w miasteczku? W jaki sposób nawiązali informacyjny kontakt z Herodem i dlaczego spotkali się z nim "potajemnie" (Mt 2,7)? Czy polecenie "wypytujcie o Dziecię ... i donieście mi" nie stanowi jednoznacznej instrukcji, która nie zostawia miejsca na złudzenia?

Tak łatwo można było zniszczyć niepowtarzalny urok bezinteresownego porywu serca, który zaskakuje u wędrowców ze wschodu. Tak łatwo jedną z piękniejszych scen Ewangelii można by zastąpić infantylną wersją zabawy w małego detektywa; bez zrozumienia istoty tej mądrości, która wyraża się w adoracyjnym pokłonie przed Nowonarodzonym. W takiej perspektywie jedyną...

1262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]