Reklama

Daleko

Daleko

28.02.2016
Czyta się kilka minut
„Niebo jest wygwieżdżone i patrzę na Alfa Centauri. Jest mi strasznie smutno”.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
N

Notatka z podróży po Morzu Karaibskim, którą Andrzej Bobkowski drukował w drugim numerze „Tygodnika Powszechnego” z 1950 r., kołacze mi w głowie. Dwa zdania zakodowały mi się jako opis pojęcia „daleko”, mrożący lapidarnością.

Alfa Centauri to gwiazda widoczna na południowym niebie – na północy dostrzega się ją tylko do 29 równoleżnika. Jest bardzo jasna – ale to jasność lodowata, metaliczna. Jakby gwiazda ciągle przypominała: „Nie zachwycaj się tak bardzo. To, co widzisz, jest jedynie refleksem przeszłości. A teraz? Być może jestem zupełnie inna. Dowiesz się za cztery lata, gdy moje dzisiejsze światło dotrze do Ziemi. O ile oczywiście będziesz patrzył jeszcze na południowe niebo w kierunku Alfa Centauri, o ile jeszcze będziesz”.

Statek na Morzu Karaibskim, w kieszeni bilet w jedną stronę, wzrok wbity w przestworza. Jesteśmy na innej półkuli! Czego by nas nie uczyli w...

5534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]