Reklama

Ładowanie...

Dąb piramidalny

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Chcemy, żeby pomnik przedstawiał rozdartą u dołu kartkę, która od góry zaczyna się zrastać... Polscy biskupi w 1965 r. napisali orędzie ze znamiennymi słowami: »przebaczamy i prosimy o przebaczenie«. Znamy wagę tych słów, bo pamiętamy, jaka burza się rozpętała w PRL-u, kiedy oskarżono Episkopat o zdradę narodową. Chcemy działać w tym samym duchu i dobrze, że na pomniku będzie to motto.
Nieszawa, lato 2004
I

I

Gustaw Bekker: “Moja żona nie jest stąd. Ona jest z Reichu. I zawsze powtarza: »Zwróć uwagę na to, co mówisz. Bo to boli«. Odpowiadam: »Skoro ma być pojednanie, to musimy mówić o złu. Pojednanie może być tylko wtedy, jak jeden drugiemu zło uczynił. Jak za to zło przeprosi, jak je nazwie, poda rękę. Wtedy się zaczyna. Bo pojednanie się ciągnie. Ono nie jest chwilą«".

Ks. Wojciech Sowa: “To musi być akt zwykłej, czystej ludzkiej sprawiedliwości. Bo bezsprzecznie większość osób, które stały się ofiarami pogromu, to osoby niewinne. Jeśli na liście mamy matkę z czworgiem dzieci, najmłodsze dziecko miało trzy lata... Jak można takie dzieci obarczać winą nazistów?".

II

Ksiądz Sowa dzwonił jeszcze w maju. Powiedział, że znaleźli się ci, którzy przeżyli zbrodnię. I że będzie pomnik....

24658

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]