Reklama

Dąb piramidalny

Dąb piramidalny

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Chcemy, żeby pomnik przedstawiał rozdartą u dołu kartkę, która od góry zaczyna się zrastać... Polscy biskupi w 1965 r. napisali orędzie ze znamiennymi słowami: »przebaczamy i prosimy o przebaczenie«. Znamy wagę tych słów, bo pamiętamy, jaka burza się rozpętała w PRL-u, kiedy oskarżono Episkopat o zdradę narodową. Chcemy działać w tym samym duchu i dobrze, że na pomniku będzie to motto.
Nieszawa, lato 2004
I

I

Gustaw Bekker: “Moja żona nie jest stąd. Ona jest z Reichu. I zawsze powtarza: »Zwróć uwagę na to, co mówisz. Bo to boli«. Odpowiadam: »Skoro ma być pojednanie, to musimy mówić o złu. Pojednanie może być tylko wtedy, jak jeden drugiemu zło uczynił. Jak za to zło przeprosi, jak je nazwie, poda rękę. Wtedy się zaczyna. Bo pojednanie się ciągnie. Ono nie jest chwilą«".

Ks. Wojciech Sowa: “To musi być akt zwykłej, czystej ludzkiej sprawiedliwości. Bo bezsprzecznie większość osób, które stały się ofiarami pogromu, to osoby niewinne. Jeśli na liście mamy matkę z czworgiem dzieci, najmłodsze dziecko miało trzy lata... Jak można takie dzieci obarczać winą nazistów?".

II

Ksiądz Sowa dzwonił jeszcze w maju. Powiedział, że znaleźli się ci, którzy przeżyli zbrodnię. I że będzie pomnik....

24658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]