Reklama

Czytanie od nowa

Czytanie od nowa

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Irena Grudzińska-Gross: HONOR, HORROR I KLASYCY
Z

Zbiory esejów, zwłaszcza tak bogate i wielowątkowe, to radość dla czytelnika i kłopot dla recenzenta. Tocqueville, Custine, Mickiewicz i Niemcewicz, Europejczycy i świeżo narodzone państwo amerykańskie, nasz obraz Rosji, twarze polskości, Nowy Jork po 11 września 2001 r., portrety Herlinga, Chiaromontego, Kuronia i Magrisa – jak to wszystko scalić w niedużej nocie? Gdzie szukać wspólnego mianownika?

Mianownikiem najbardziej oczywistym jest osobowość autora, która w dobrym eseju odciska się zawsze, choć nienatrętnie. To przecież fascynacje i poszukiwania autora rządzą tokiem wywodu. Tematy z pozoru odległe prowokują podobne pytania, a postacie, które w realnym świecie nigdy się nie spotkały, okazują się dziwnie sobie bliskie. Grudzińska-Gross chętnie wraca do historii już opowiedzianych, do narracji spetryfikowanych, by rozbić pokrywającą je skorupę,...

4314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]