Reklama

Czyściec i spa

Czyściec i spa

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Reżyser z Chile nie robi z grzechów Kościoła sensacji. Zamiast prokuratorskiego tonu wybiera chłodną obserwację i cierpki humor.
Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Anita Piotrowska / Fot. Grażyna Makara
D

Dom pokuty i modlitwy” – tak nazywa się miejsce, w którym w filmie Pabla Larraína przebywają księża odsunięci przez Kościół od duszpasterstwa. Jednak chilijski reżyser już samym tytułem sugeruje, że skrucha z powodu popełnionych grzechów nie jest tym, co tak naprawdę łączy mieszkańców domu.

Tytułowy klub skupia kapłanów z przestępczymi kartotekami. Jeden był kapelanem w armii Pinocheta i podczas spowiedzi gromadził „kwity” na oficerów. Drugi angażował się w handel niemowlętami, by – jak twierdzi – pomóc niechcianym dzieciom i tym, którzy dzieci mieć nie mogli. Inny ma za sobą pedofilską przeszłość i do dziś usilnie próbuje „sakralizować” swoje problemy z seksualnością. Jeszcze inny ma demencję i nie pamięta, z jakich powodów znalazł się w kościelnym schronisku prowadzonym przez twardą siostrę Monicę, która również ma za uszami to i owo.

Co ciekawe, twórca „El club...

4734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]