Reklama

Czy za emocjami pójdą czyny?

Czy za emocjami pójdą czyny?

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Pełne znaczenie tego, co wydarzyło się 7 kwietnia w Katyniu i 10 kwietnia pod Smoleńskiem, będzie możliwe do oceny dopiero z perspektywy następnych miesięcy, a może nawet lat.
P

Po spotkaniu premierów Polski i Rosji w Katyniu możemy mówić o geście przede wszystkim symbolicznym i moralnym, jakim była obecność Putina. Należy z jednej strony pamiętać, że prośbę o wybaczenie do Polaków wygłosił już w 1993 r. Jelcyn, więc - patrząc z tej perspektywy - wystąpienie Putina nie wykraczało poza ten horyzont wyznaczony kilkanaście lat temu ani nawet się do niego nie zbliżało. Nie było też tym razem przekazania stronie polskiej żadnych nowych dokumentów, a uczynili to Gorbaczow i Jelcyn.

Z drugiej strony, był to niewątpliwie przełom - jeśli będziemy patrzeć na to, co się stało 7 kwietnia w Katyniu, z perspektywy ostatniego dziesięciolecia, kiedy władze Rosji na wiele sposobów relatywizowały ocenę zbrodni stalinizmu i samego mordu katyńskiego. W wystąpieniu Putina w Katyniu nie było takiej dwuznaczności jak w 2009 r. na Westerplatte, kiedy...

3252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]