Reklama

Czeski bunt: o wolność i chleb

Czeski bunt: o wolność i chleb

z Pragi i Ołomuńca
22.06.2003
Czyta się kilka minut
W „Zarysie historii Komunistycznej Partii Czechosłowacji” - obowiązującej do 1989 r. wykładni najnowszych dziejów Czech i Moraw - o reformie monetarnej z 1953 r. znajdziemy zaledwie wzmiankę. To dziwne, gdyż było to jedno z najważniejszych wydarzeń lat 50. i (wedle oficjalnej wykładni) jedno z najmądrzejszych posunięć partii komunistycznej, likwidujące „spekulantów” i resztki „wyzyskiwaczy”. W istocie reforma dotknęła wszystkich - i stała się katalizatorem zapomnianego dziś wybuchu społecznego.
N

Niejaki Bohumir Tuhy, kronikarz niewielkiej gminy Rosnice koło Hradca Kralove, tak notował w 1953 roku: „Lud - bez względu na przekonania polityczne - był bardzo rozczarowany. Reforma monetarna dotknęła bez wyjątku wszystkich obywateli Republiki. Obojętnie, czy to był robotnik, rolnik lub urzędnik. (...) Podaję tylko kilka przykładów. Robotnik Jifi Furo miał w domu gotówkę, 37 tys. koron, gdyż oszczędzał na zakup nowej sypialni, która powinna była kosztować 40 tys. Po wymianie otrzymał za nie 740 koron, choć wartość sypialni w wyniku reformy obniżyła się zaledwie o połowę. W sąsiedniej gminie pewna rodzina zaoszczędziła 560 tys. na kupno nowego samochodu, który powinien kosztować koło 600 tys. koron. Reforma monetarna plan ów kompletnie rozbiła, a zamiast 600 tys. wypłacono im 11200 koron, natomiast cenę samochodu obniżono do 40 tys.”.

Kronikarz Bohumir Tuhy był prawdopodobnie...

11881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]