Reklama

Praga, 17 listopada

Praga, 17 listopada

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Kraj obiega wieść: zmarł pobity student, uczestnik protestu. Nikt nie wie, że to tajniak z bezpieki odegrał scenę: na oczach ludzi teatralnie konał pod pałkami... Tego dnia w Czechosłowacji zaczyna upadać komunizm.
Podzwonne dla komunistów podczas Aksamitnej Rewolucji; Praga, listopad 1989 r. Fot. Peter Turnley / CORBIS
W

W kalendarzu powojennej Czechosłowacji dzień 17 listopada miał specjalne znaczenie. Tego dnia w 1939 r. czescy studenci z Pragi zorganizowali demonstrację przeciw reżimowi narzuconemu przez Niemców w Protektoracie Czech i Moraw – i przekonali się, że III Rzesza to nie Austro-Węgry. Policja oddała salwę ostrzegawczą; ranny student Jan Opletal po kilku dniach zmarł (stając się symbolem walki o wolność i demokrację). Uczelnie ukarano za tę demonstrację: zamknięto je bezterminowo, a kilkuset studentów czasowo osadzono w obozach koncentracyjnych.
Po wojnie w Czechosłowacji komuniści wpisali Opletala w program imprez politycznych. Co roku, 17 listopada, odbywały się na wszystkich uczelniach akademie: z patosem wspominano wydarzenia z 1939 r. i wygłaszano referaty o walce o postęp. Choć większość studentów traktowała to jako obowiązkową część życia, rodzaj daniny (tu raczej nudnej niż...

16060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]