Reklama

Praga, 17 listopada

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Kraj obiega wieść: zmarł pobity student, uczestnik protestu. Nikt nie wie, że to tajniak z bezpieki odegrał scenę: na oczach ludzi teatralnie konał pod pałkami... Tego dnia w Czechosłowacji zaczyna upadać komunizm.
Podzwonne dla komunistów podczas Aksamitnej Rewolucji; Praga, listopad 1989 r. Fot. Peter Turnley / CORBIS
W

W kalendarzu powojennej Czechosłowacji dzień 17 listopada miał specjalne znaczenie. Tego dnia w 1939 r. czescy studenci z Pragi zorganizowali demonstrację przeciw reżimowi narzuconemu przez Niemców w Protektoracie Czech i Moraw – i przekonali się, że III Rzesza to nie Austro-Węgry. Policja oddała salwę ostrzegawczą; ranny student Jan Opletal po kilku dniach zmarł (stając się symbolem walki o wolność i demokrację). Uczelnie ukarano za tę demonstrację: zamknięto je bezterminowo, a kilkuset studentów czasowo osadzono w obozach koncentracyjnych.
Po wojnie w Czechosłowacji komuniści wpisali Opletala w program imprez politycznych. Co roku, 17 listopada, odbywały się na wszystkich uczelniach akademie: z patosem wspominano wydarzenia z 1939 r. i wygłaszano referaty o walce o postęp. Choć większość studentów traktowała to jako obowiązkową część życia, rodzaj daniny (tu raczej nudnej niż...

16060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]