Reklama

Czekając na wstrząs

Czekając na wstrząs

25.03.2007
Czyta się kilka minut
Al Gore, były wiceprezydent USA, żarliwie przekonuje o zagrożeniach związanych z globalnym ociepleniem. Oglądając film Davisa Guggenheima, nie sposób nie pomyśleć bardziej lokalnie, np. o Dolinie Rospudy.
W

W obu przypadkach idzie wszak o to samo. To już nie tylko polityka. Powtarzając za Gore'em: jeśli pozwolimy, by stała się szkoda, będzie to działanie głęboko nieetyczne.

Podstawowym materiałem dokumentu Guggenheima jest "pokaz slajdów", jak skromnie nazywa swe stuminutowe wystąpienie Gore. Ekswiceprezydent zjeździł z nim glob, prezentował je ponad tysiąc razy. Mówił na ogół o sprawach znanych, wskazując na mechanizmy ich negowania. Mottem jest cytat z Marka Twaina - "ludzkie kłopoty biorą się nie z błędnego przekonania, ale z brania czegoś za pewnik". To, co ślepo uznajemy za niezmienne - np. stan środowiska, w którym żyjemy - może już nie być takim, gdy dorosną nasze dzieci.

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrasta nieubłaganie, odkąd zaczęto je mierzyć w 1958 r. Konsekwencje są widoczne jak na dłoni. Zaśnieżone 30 lat temu stoki...

4115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]