Reklama

Czekając na wstrząs

Czekając na wstrząs

25.03.2007
Czyta się kilka minut
Al Gore, były wiceprezydent USA, żarliwie przekonuje o zagrożeniach związanych z globalnym ociepleniem. Oglądając film Davisa Guggenheima, nie sposób nie pomyśleć bardziej lokalnie, np. o Dolinie Rospudy.
W

W obu przypadkach idzie wszak o to samo. To już nie tylko polityka. Powtarzając za Gore'em: jeśli pozwolimy, by stała się szkoda, będzie to działanie głęboko nieetyczne.

Podstawowym materiałem dokumentu Guggenheima jest "pokaz slajdów", jak skromnie nazywa swe stuminutowe wystąpienie Gore. Ekswiceprezydent zjeździł z nim glob, prezentował je ponad tysiąc razy. Mówił na ogół o sprawach znanych, wskazując na mechanizmy ich negowania. Mottem jest cytat z Marka Twaina - "ludzkie kłopoty biorą się nie z błędnego przekonania, ale z brania czegoś za pewnik". To, co ślepo uznajemy za niezmienne - np. stan środowiska, w którym żyjemy - może już nie być takim, gdy dorosną nasze dzieci.

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrasta nieubłaganie, odkąd zaczęto je mierzyć w 1958 r. Konsekwencje są widoczne jak na dłoni. Zaśnieżone 30 lat temu stoki...

4115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]