Reklama

Czekając na wodolot

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Komisja Europejska proponuje wprowadzenie ruchu bezwizowego między Obwodem Kaliningradzkim a ościennymi polskimi powiatami. Mieszkańcy Fromborka wierzą, że razem z granicą otworzą się zaprzepaszczone szanse.
J

Jest piątkowe przedpołudnie. Rzadko widziane tego lata słońce rozświetla wzgórze katedralne. Po uliczkach słynnego miasta Frombork snują się pojedyncze osoby. Czasem przemkną na rowerach niemieccy turyści.

Do przystani przybija statek. Wysypuje się z niego wielobarwny tłum. Ożywcza krew, która na chwilę zmienia niemal wymarłe miasto w tętniący życiem kurort. Smażalnie ryb się zapełniają, oblegane są stoiska z pamiątkami i pocztówkami, wycieczki przemaszerowują przez muzeum, katedrę, wieżę widokową, po czym znikają na statku i odpływają, a razem z nimi karty kredytowe i niewydane złotówki. Miasto znowu zastyga.

Przyjrzyjmy się mapie: przecięty granicą na pół Zalew Wiślany. Od północy, nad Bałtykiem - Kąty Rybackie, Krynica Morska, od wschodu Rosja. Po stronie rosyjskiej Cieśnina Pilawska łączy zalew z Bałtykiem. Na południowym brzegu - Frombork...

10430

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]