Reklama

Czego wstydzą się eksperci

Czego wstydzą się eksperci

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Mikołaj Barczentewicz, współpracownik fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza, podał do sądu prezydenta.
Z

Za to, że ten odmówił ujawnienia ekspertyz, na jakie się powoływał, podpisując nowelizację ustawy o systemie emerytalnym. W swojej skardze Barczentewicz wskazuje na 67 artykuł konstytucji o jawności informacji w życiu publicznym.

Prezydent podpisał ustawę mimo potężnego sprzeciwu części ekonomicznych autorytetów. Jego oponenci zmiany - obcięcie składki do OFE - uznali za niekonstytucyjne. Bezdyskusyjne fakty wyglądały następująco. Rewolucję w emeryturach wywołał globalny kryzys. Rząd ratując finanse publiczne zdecydował się na radykalną zmianę w systemie ubezpieczeń społecznych. Uzasadniał, że w obecnych chudych czasach system okazał się za drogi. Jedno jest pewne - obniżenie składki ulżyło państwowej kasie.

Przeciwnicy zmian prosili prezydenta, by odesłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Tak się jednak nie stało. Teraz sąd ma rozstrzygnąć...

1819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]