Reklama

Czas zaprzeszły dokonany

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Kategoria gramatyczna. Plusquamperfectum. Im dłużej żyję, tym częściej przyjmuję komunikaty o zdarzeniach i same zdarzenia w tej właśnie przestrzeni. Nawet wtedy, gdy są na wyciągnięcie ręki. Mają w sobie wymiar głębszy i dalszy, są z czasu już zamkniętego. I nie ma znaczenia, czy to godne ubolewania, czy ulgi. Bo tak po prostu jest.
T

Teraz właśnie zaglądam do koperty otwartej dwa tygodnie za późno: zaproszenie na ósmy gdański Areopag, na 1 i 2 kwietnia br. Otrzymywałam regularnie te zaproszenia, odkąd

w 2000 r. uczestniczyłam w wielkim, a do dziś niedocenionym wydarzeniu, jakim było proklamowanie na Areopagu gdańskim Karty Powinności: wyzwania stanowiącego jakby rewers karty praw obywatelskich. Gdańskie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych i Dziennikarzy, uczestnicy z archidiecezji i całej Polski, wielu świeckich, chcących nie tylko rozprawiać o Kościele, ale za niego naprawdę być odpowiedzialnymi. Potem już nie stać mnie było, niestety, na wysiłek przyjeżdżania i uczestniczenia. Dziś przeczytałam, że na ósmym Areopagu kończy się pierwotna inicjatywa, nad nowymi projektami trwa praca. Ten ostatni wielki panel (uzupełniony wspólną modlitwą psalmów) miał za temat "Świat po Janie Pawle II:...

1977

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]