Reklama

Czas zacząć rozmawiać

Czas zacząć rozmawiać

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Zewsząd słychać zaproszenie do rozmowy. Wywołanych spraw jest wiele, a będzie więcej. Są skomplikowane. Jest zatem o czym rozmawiać. Zdaje się także, że są ludzie, którzy chcą rozmawiać. Czy się porozumieją?.
Z

Zanim rozmowa rozpocznie się na dobre, chciałabym zadać kilka pytań. Czego możemy oczekiwać, a czego rzeczywiście oczekujemy? A może: czego oczekują poszczególni rozmówcy i obserwatorzy? Być może każdy nieco inaczej rozumie rozmowę i to, w jakim sensie ma być ona “otwarta". Czy w takim razie rozmówcy mogą sobie powiedzieć, o co im tak naprawdę chodzi? Bo jeśli o to samo, łatwiej będzie porzucić poczucie zagrożenia i klimat walki.

Powstaje także inne pytanie: czy potyczki słowne, nawet bardzo zajmujące, mogą doprowadzić do spotkania? Czy możliwe jest, aby spotkanie otwarło wspólną drogę?

To oczywiście nie jest sprawa jedynie debaty teologicznej; wiele problemów wynika z nieumiejętności rozmawiania (choć - niestety - wiele też z niepotrzebnych niechęci lub wprost ze złej woli). Chodzi o nieumiejętność rozmawiania zarówno na poziomie wzajemnego...

11584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]