Reklama

Czas separacji

Czas separacji

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Podpisany przez grono środkowoeuropejskich polityków i osobistości list do prezydenta Obamy budzi mieszane uczucia. Z jednej strony zawiera celną analizę obecnego stanu stosunków między USA a ich nowymi sojusznikami. Po latach politycznej prosperity relacje te przeżywają głęboki kryzys związany ze zmianą priorytetów amerykańskich na świecie. Na proces ten nakładają się zaniedbania minionych lat: przede wszystkim marginalizacja NATO w polityce USA, a także zbyt optymistyczna ocena przemian w regionie. Wraz z rozszerzeniem sojuszu Waszyngton uznał proces transformacji bezpieczeństwa na obszarze pokomunistycznym za zakończony, gdy w rzeczywistości Europa Wschodnia jest dopiero (lub aż) w połowie drogi między Wschodem a Zachodem.
Z

Z drugiej jednak strony, treść listu nie porusza w ogóle odpowiedzialności elit politycznych regionu za obecny stan rzeczy. Po pierwsze, sam fakt wystosowania listu jest świadectwem zaniedbań w budowaniu trwałych i skutecznych kanałów komunikacji i wpływów w USA. Jest to wynik słabości dyplomacji środkowoeuropejskich, które nie oddziaływały na szerokie spektrum elit, lecz na wąskie grono przyjaciół Europy Wschodniej w Waszyngtonie. W ten sposób zaniedbano skutki zmiany ideowej i pokoleniowej w polityce amerykańskiej, zwłaszcza w szeregach demokratów.

Po drugie, współpraca w regionie znajduje się w fatalnym stanie. Od momentu rozszerzenia NATO żaden poważny projekt współpracy polityczno-wojskowej nie doczekał się realizacji. W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego nowi członkowie UE są - wbrew retoryce - bardziej podzielni niż "starzy". Na dobrą sprawę można...

1063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]