Reklama

Okno

Okno

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Tłumy idą w spontanicznych marszach, czuwają i modlą się. W kościołach zjawiają się dawno niewidziane tam twarze. Słychać o licznych nawróceniach. Tak dopełnia się pielgrzymka, rozpoczęta jeszcze w 1979 roku.
Msza i nocne czuwanie na Błoniach, czwartek, 7 kwietnia 2005
O

O roku ów! Wiosną ukazała się pierwsza encyklika nowego papieża. Trzy miesiące później krakowska młodzież spotkała się z jej Autorem - i nic w tym nadzwyczajnego, że Jan Paweł przekomarzał się z młodymi na Skałce i dla nich wskoczył na parapet okna przy Franciszkańskiej 3. To mieściło się w duchu “Redemptor hominis".

Ciekawe, co myślał ks. Józef Tischner, słuchając papieskiej homilii wygłoszonej 10 czerwca 1979 r. na krakowskich Błoniach, Jego rozmów z młodzieżą na Skałce, a przede wszystkim, gdy ujrzał Go w oknie kurii? Może się zdziwił, jak wszyscy, może tylko odrobinę. Miesiąc wcześniej, kończąc rozważania o “Redemptor hominis", pisał na łamach “Tygodnika": “Przesłanie jest dialogiem - dialogiem, który otwiera horyzonty i usta, a nie zamyka ich. Kiedyś powtarzano: »Roma locuta, causa finita«, gdy mówi Rzym, sprawa jest zakończona. Dziś należałoby...

17096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]