Reklama

Scenariusz: Quebec

Scenariusz: Quebec

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Co się stało z katolickim narodem, który jeszcze przed pół wiekiem zapełniał tutejsze kościoły? Co stało się z quebecką duszą, co do której wszyscy byli pewni, że jest "naturaliter catholica? Nie są to tylko pytania natury historycznej, a z odpowiedzi mogą płynąć lekcje dla Polski.
Droga krzyżowa podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto, lipiec 2002. Fot. KNA-Bild
C

Charles Taylor, kanadyjski filozof z Quebecu, mówiąc przed kilkoma laty podczas Dni Tischnerowskich o sekularyzacji, wspomniał o podobieństwie, które istnieje między francuskojęzyczną Kanadą (Quebekiem), Polską i Irlandią. We wszystkich trzech przypadkach mamy do czynienia z "uciemiężonymi narodami katolickimi", w których obudziło się "pragnienie wyzwolenia" spod obcego jarzma, ściśle związane z katolicyzmem. "Przynależność do narodu jest bardzo mocno spleciona z poczuciem przynależności do Kościoła" - mówił Taylor.

Dzisiaj, po blisko 40 latach od tzw. "cichej rewolucji" (Révolution Tranquille), można powiedzieć, iż katolicki naród Quebecu de facto nie istnieje. Konstatację, że tutejszy Kościół umiera, słyszy się bez przerwy. Trwa dyskusja o przyszłości budynków kościelnych: świątyń, klasztorów i plebanii. Wiele kościołów i klasztorów zamieniono na...

18673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]