Reklama

Czas na jawność

Czas na jawność

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Nareszcie! Po 20 latach Komisja Majątkowa kończy działalność. W najbliższym czasie zostanie zmieniona ustawa z 17 maja 1989 r.o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, która powołała ją do życia.
W

W pracach Komisji chodziło - to trzeba podkreślić - o majątki odebrane wbrew prawu obowiązującemu w PRL (majątki odebrane w majestacie prawa nie podlegały restytucji). Wobec tego, że w ostatnich latach liczba wniosków o wszczęcie postępowania znacznie zmalała, a także - wolno przypuszczać - pod wpływem gwałtownych krytyk działalności Komisji, rząd postanowił uchylić przepisy stanowiące podstawę jej funkcjonowania. Nowe prawo, które było konsultowane z Sekretariatem Episkopatu Polski, ma wejść w życie w styczniu, ok. 220 niezałatwionych spraw przejmą sądy.

Wielki wkład Komisji w naprawienie wyrządzonych Kościołowi krzywd przesłoniły nie tyle popełnione przez Komisję, co związane z jej działalnością nadużycia, którymi dziś zajmuje się prokuratura. W hałasie skierowanych z tej okazji ataków na Kościół nikt się nie zająknął o wielkodusznych decyzjach instytucji...

1595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]