Reklama

Czas dla Pana Boga (2)

Czas dla Pana Boga (2)

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Stara pieśń kościelna, którą rzadko już można usłyszeć, przypomina: Ani ziemia, ani morze / pojąć, co jest Bóg, nie może....
K

Kiedy wchodzę w czas dla Pana Boga, to ostrzeżenie z każdą chwilą nabiera większej mocy. Wszystko, co bliskie i zrozumiałe, co swoje, teraz ustępuje wymiarowi tajemnicy, z którym człowiek poradzić sobie nie umie. Tylko tyle wiem od pierwszego kroku w tym wymiarze postawionego: Bóg jest niewyobrażalny, niepojęty, nie do opisania, nie dający się ani porównać, ani przybliżyć żadnym ludzkim wysiłkiem i żadną sumą wiedzy ani doznań, do jakich zdolny byłby człowiek. Ta niewspółmierność, dla której nie ma adekwatnego przymiotnika, jest doświadczeniem towarzyszącym człowiekowi od początku dziejów w tej najważniejszej ze wszystkich sprawie. Biblia, której pierwsze wersety czytała załoga Apolla rozpoczynając podbój kosmosu, to historia tego właśnie doświadczenia.

O Abrahamie mającym spotkać się z Panem czytamy tam: “Zapadł w głęboki sen i opanowało go uczucie lęku, jak...

2951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]