Reklama

Cywilizacja na odwyku

Cywilizacja na odwyku

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Czy abstynent może dowiedzieć się czegoś o sobie z książki będącej (lekko tylko zbeletryzowaną) autobiograficzną opowieścią o walce z alkoholizmem? Przystępując do lektury Rehabu byłem przekonany, że nie. Chciałem tylko zrozumieć powody, które wielu bliższych lub dalszych mi ludzi, niektórych moich studentów, wybitnych intelektualistów, a nawet księży pchają w piekło alkoholowego samounicestwienia.
T

Tymczasem "Rehab" - świetny literacko, dramatyczny, miejscami wstrząsający, również stopniem szczerości - opis wieloletnich zmagań z chorobą prowokuje czytelnika (także niepijącego) do postawienia szeregu podstawowych pytań na temat samego siebie, własnych stref mroku i współczesnej cywilizacji.

Wyrok

Bohater książki - W., polski pisarz i naukowiec, przebywa w latach 80. w Ameryce. Ciągi niemal euforycznej pracy nad kolejnymi książkami przeplata ciągami alkoholowych transów. Po jednym z nich badający go lekarz gratuluje W. silnego organizmu i wskazując na wyniki badań wątroby dodaje: “Szkoda tylko, że mniej więcej za dwa lata pan umrze". Wyrok można cofnąć tylko w jeden sposób: przez natychmiastowe zaniechanie picia. Za radą znajomego W. udaje się po pomoc do Jima, dyrektora wielkiej nowojorskiej korporacji. Ten jest już kilka...

13275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]