Reklama

Ładowanie...

Cywilizacja na odwyku

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Czy abstynent może dowiedzieć się czegoś o sobie z książki będącej (lekko tylko zbeletryzowaną) autobiograficzną opowieścią o walce z alkoholizmem? Przystępując do lektury Rehabu byłem przekonany, że nie. Chciałem tylko zrozumieć powody, które wielu bliższych lub dalszych mi ludzi, niektórych moich studentów, wybitnych intelektualistów, a nawet księży pchają w piekło alkoholowego samounicestwienia.
T

Tymczasem "Rehab" - świetny literacko, dramatyczny, miejscami wstrząsający, również stopniem szczerości - opis wieloletnich zmagań z chorobą prowokuje czytelnika (także niepijącego) do postawienia szeregu podstawowych pytań na temat samego siebie, własnych stref mroku i współczesnej cywilizacji.

Wyrok

Bohater książki - W., polski pisarz i naukowiec, przebywa w latach 80. w Ameryce. Ciągi niemal euforycznej pracy nad kolejnymi książkami przeplata ciągami alkoholowych transów. Po jednym z nich badający go lekarz gratuluje W. silnego organizmu i wskazując na wyniki badań wątroby dodaje: “Szkoda tylko, że mniej więcej za dwa lata pan umrze". Wyrok można cofnąć tylko w jeden sposób: przez natychmiastowe zaniechanie picia. Za radą znajomego W. udaje się po pomoc do Jima, dyrektora wielkiej nowojorskiej korporacji. Ten jest już kilka...

13275

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]