Reklama

Cyngiel ze Śródmieścia

Cyngiel ze Śródmieścia

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Jan Śpiewak stał się twarzą walki z reprywatyzacją. Trochę niespodziewanie wyrasta na najskuteczniejszego dotąd polityka zupełnie nowego chowu.
Jan Śpiewak przed warszawskim ratuszem, 15 września 2016 r. Fot. Stefan Maszewski / REPORTER
W

W tworzeniu filmów i w polityce chodzi o podobną rzecz: opowiedzenie historii i przekonanie do niej ludzi. Muszą być w tym emocje i jakiś wiarygodny, pozytywny bohater – mówi Jan Śpiewak, szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wtrącam mu się w słowo: – Reżyser tworzy film i oddaje go publiczności. Polityk opowiada historię, przekonuje do niej ludzi i tak przejmuje władzę.

– Do tego momentu nie doszedłem. Na razie jestem na etapie opowiadania historii – odpowiada ze śmiechem Śpiewak. Sam, jako scenarzysta, stworzył film, „8 historii, które nie zmieniły świata”, w którym sędziwi Żydzi opowiadają o swoim zwyczajnym życiu i utraconym świecie sprzed II wojny światowej. – Już przy tej pracy było widać, że Janek ma ogromne parcie do przodu – mówi jeden ze współtwórców Jakub Rok. Śpiewak filmowcem nie został, ale pozostał przy opowiadaniu historii; świata nie zmienia, ale...

18104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]