Conrad Festival: Dzień piąty

Piąty dzień Festiwalu rozpoczęło spotkanie z Aleksandrą Zielińską, ostatnią już z piątki debiutantów nominowanych do Nagrody Conrada. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

23.10.2015

Czyta się kilka minut

Po debiucie. Spotkanie z Aleksandrą Zielińską / Fot. Tomasz Wiech
Po debiucie. Spotkanie z Aleksandrą Zielińską / Fot. Tomasz Wiech

Autorka „Przypadku Alicji” w ciekawy sposób pozycjonuje się w obrębie literackiego świata – z jednej strony debiutuje powieścią, która z pewnością jest ważnym w głosem w kontrowersyjnej debacie publicznej na temat aborcji, z drugiej strony flirtuje z literaturą fantastyczną –- widać to najlepiej w mocno podzielonej recepcji jej powieści.

Wyraźnie widoczny był dziś także akcent litewski. Spotkanie z Herkusem Kunčiusem, autorem powieści „Litwin w Wilnie”, prowadzone przez Ziemowita Szczerka, od początku zbudowane było na pewnym napięciu – każdy z autorów miał swoje, wyraziste poglądy i pomysły, jednocześnie próbował przekonać drugiego do swojej wizji tego, czym Litwa była, jest i będzie. Momentami było gęsto. Następne spotkanie, z Kristiną Sabaliauskaite, miało już dużo bardziej ugodowy charakter. Michał Nogaś rozmawiał z autorką bestsellerowej „Silva Rerum” o tym, jak pisać o wspólnej, polsko-litewskiej przeszłości.


CZYTAJ TAKŻE:


Asli Erdoğan, turecka pisarka, która gości w Krakowie w ramach programu ICORN, międzynarodowej sieci miast oferujących azyl dla prześladowanych pisarzy, w przejmujący sposób opowiedziała o doświadczeniach związanych ze swoją ojczyzną. Jej historia bez wątpienia rzuca nowe, zupełnie inne światło na turecką kulturę.

Thomas Bernhard był bohaterem rozmowy Janusza Margańskiego, Moniki Muskały i Krystiana Lupy. Austriacki pisarz nie przestaje inspirować artystów wszystkich sztuk –choć stwierdzenie to ociera się o banał, to jednak odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje, jest już dużo mniej oczywista. Bernhard – chimeryczny prześmiewca i prowokator, mimo upływu lat, wciąż pozostaje żywy. Widmo Bernharda krąży nad nami wszystkimi.

Antidotum na mroczną prozę Austriaka okazał się czeski satyryk Petr Šabach. Jak można się było spodziewać – atmosfera spotkania zdominował rubaszny humor i anegdoty. Po raz kolejny udowodniono (ale czy jeszcze trzeba kogoś do tego przekonywać?), że Czesi myślą o świecie nieco inaczej, niż Polacy. Rzadki przypadek, gdy stereotypy okazują się prawdziwe. Tylko nie wiadomo, czy to na pewno dobrze.

Dzień zamknęła rozmowa György Spiró z Kazimierą Szczuką. Punktem wyjścia były wczesne powieści autora: „Mesjasze” oraz „Iksowie” – obie wprost wynikające z fascynacji Spiró polską kulturą XIX wieku. Spotkanie było niesamowite przede wszystkim dlatego, że pozwoliło, choćby na chwilę, spojrzeć na najważniejsze elementy kształtujące naszą kulturową i polityczną rzeczywistość z perspektywy obcego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.