Reklama

Colm Tóibín: jeden z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich

Colm Tóibín: jeden z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Irlandzki pisarz był gościem podkastu literackiego "Tygodnika Powszechnego". Weź, słuchaj!
Miłość w ciemnym czasie. Spotkanie z Colmem Tóibínem / Fot. Hasenien Dousery
Miłość w ciemnym czasie. Spotkanie z Colmem Tóibínem / Fot. Hasenien Dousery
W

W drugim odcinku rozmawiamy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich, autorem takich powieści jak „Brooklyn”, „Testament Marii”, „Mistrz” czy wydanej właśnie „Nory Webster”.

„Literatura nie ma bezpośredniego wpływu na realną politykę, może jednak kształtować nasze sny” – mówi autor. Proza Tóibína to bardzo rzadkie połączenie subtelności i precyzji. Swoje historie opowiada niespiesznie, z dużą uwagą, co tylko wzmacnia siłę ich rażenia. Centralnymi postaciami jego powieści prawie zawsze są kobiety – wyraziste, silne, świadome swoich potrzeb i pragnień, często ze skomplikowaną biografią.

Najczęściej matki, które jednak przełamują społeczne tabu i nie redukują swojego życia wyłącznie do macierzyństwa. Taką matką jest choćby Maryja („Testament Marii”), postać, której przeznaczono kluczową rolę w historii świata, odmawiającą jej jednocześnie prawa do własnego głosu.

Tóibín to także wybitny kronikarz irlandzkiej kultury. Jego ojczyzna w wielu aspektach przypomina Polskę, dlatego też tak łatwo potrafimy rozpoznać samych siebie w tym, co pisze.

Book's not dead, odcinek 2

Gość: Colm Tóibín
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektorzy: Małgorzata Biela, Dominik Stroka
Muzyka: Chris Bussey, Craig Bussey - AudioNetwork
Foto: Grażyna Makara
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W trzecim odcinku rozmawiamy z autorem "Godzin" Michaelem Cunninghamem - słuchaj tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]