Reklama

Michael Cunningham. Rozmowa z autorem „Godzin”

Michael Cunningham. Rozmowa z autorem „Godzin”

12.12.2017
Czyta się kilka minut
W trzecim odcinku podkastu literackiego „Tygodnika Powszechnego” rozmawiamy z autorem m. in. wybitnych „Godzin”. Wysłuchaj podkastu Michała Sowińskiego i Katarzyny Trzeciak.
Michael Cunningham na Festiwalu Conrada. Fot. Wojciech Wandzel/KBF
Michael Cunningham na Festiwalu Conrada. Fot. Wojciech Wandzel/KBF
M

Michaela Cunninghama nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Rozmowę z autorem genialnych „Godzin” zaczęliśmy od pogody, ale szybko przechodzimy do wątków poważniejszych – pojawia się współczesna polityka, problem AIDS (często powracający w jego powieściach), ale także Virginia Woolf – pierwsza literacka miłość Cunninghama, której pozostał wierny aż do dziś.

Często przylepia mu się łatkę pisarza LGBT, co oczywiście nie rozmija się z prawdą, ale mocno zawęża spektrum jego literackich zainteresowań. W swoich powieściach stara się bowiem opisać najrozmaitsze formy miłości – często nieoczywiste i trudne, ale może dlatego tak fascynujące i poruszające. Czułość i empatia to z pewnością znaki rozpoznawcze tej prozy – zaraz obok plastycznej i obrazowej wyobraźni, której popis dał w swojej najnowszej książce „Dziki łabędź”.

Dlaczego jeden z najważniejszych współczesnych amerykańskich prozaików zdecydował się opowiedzieć na nowo (no i oczywiście po swojemu) baśnie, które wszyscy dobrze znamy? Czym urzekła go Virginia Woolf i dlaczego powraca nieustannie w jego książkach? No i oczywiście kwestia najważniejsza – czym jest miłość i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy? Odpowiedzi na te pytania (a przynajmniej na niektóre) znajdziecie w najnowszym odcinku podkastu Book’s not dead.

Zapraszamy!

Book's not dead, odcinek 3

Gość: Michael Cunningham
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Wojciech Wandzel

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]