Michael Cunningham. Rozmowa z autorem „Godzin”
Michael Cunningham. Rozmowa z autorem „Godzin”
Michaela Cunninghama nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Rozmowę z autorem genialnych „Godzin” zaczęliśmy od pogody, ale szybko przechodzimy do wątków poważniejszych – pojawia się współczesna polityka, problem AIDS (często powracający w jego powieściach), ale także Virginia Woolf – pierwsza literacka miłość Cunninghama, której pozostał wierny aż do dziś.
Często przylepia mu się łatkę pisarza LGBT, co oczywiście nie rozmija się z prawdą, ale mocno zawęża spektrum jego literackich zainteresowań. W swoich powieściach stara się bowiem opisać najrozmaitsze formy miłości – często nieoczywiste i trudne, ale może dlatego tak fascynujące i poruszające. Czułość i empatia to z pewnością znaki rozpoznawcze tej prozy – zaraz obok plastycznej i obrazowej wyobraźni, której popis dał w swojej najnowszej książce „Dziki łabędź”.
Dlaczego jeden z najważniejszych współczesnych amerykańskich prozaików zdecydował się opowiedzieć na nowo (no i oczywiście po swojemu) baśnie, które wszyscy dobrze znamy? Czym urzekła go Virginia Woolf i dlaczego powraca nieustannie w jego książkach? No i oczywiście kwestia najważniejsza – czym jest miłość i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy? Odpowiedzi na te pytania (a przynajmniej na niektóre) znajdziecie w najnowszym odcinku podkastu Book’s not dead.
Zapraszamy!
Book's not dead, odcinek 3
Gość: Michael Cunningham
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Wojciech Wandzel
- Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
- W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
- Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]