Reklama

Ładowanie...

Co znaleziono w Faludży

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Faludża to w Iraku miasto szczególne - kiedyś i dziś. Za czasów Saddama ten 300-tysięczny sunnicki ośrodek, rządzony przez klan Dulaim był - obok Tikritu (ziemi rodzinnej Saddama) najbardziej lojalnym wobec dyktatora miejscem w całym kraju. Saddam wynagradzał lojalność. Władze inwestowały, budując tu fabryki broni, a ludzie z Faludży byli elitą: obsadzali kluczowe stanowiska, zwłaszcza w bezpiece, urzędach, policji i więziennictwie, gdzie słynęli jako okrutni kaci i śledczy.
Z

Z upadkiem reżimu to się skończyło, zniknęła pozycja i dochody. Nic dziwnego, że klan z Faludży, wśród reszty Irakijczyków znienawidzony, miał powody, by nienawidzić Amerykanów i nowe władze.

I tak Faludża znów była miejscem szczególnym: centrum “trójkąta śmierci" i ośrodkiem oporu, rekrutującego się z ludzi dawnej dyktatury, ochotników z innych państw i organizacji (np. Hezbollahu) oraz zagranicznych terrorystów, przyznających się do Al-Kaidy. Tu często atakowano siły koalicji i nowe irackie władze i policję - tak, że w końcu wycofały się z miasta. Wiosną 2004 r. Amerykanie postanowili przeprowadzić eksperyment: oddali kontrolę nad Faludżą byłym oficerom Saddama, by utrzymywali porządek przy pomocy “Sił Ochronnych", rekrutujących się także z bojowników. Jednak ta próba zintegrowania i abolicji nie powiodła się: Faludża stała się państwem w państwie, w którym...

3406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]