Reklama

Co znaleziono w Faludży

Co znaleziono w Faludży

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Faludża to w Iraku miasto szczególne - kiedyś i dziś. Za czasów Saddama ten 300-tysięczny sunnicki ośrodek, rządzony przez klan Dulaim był - obok Tikritu (ziemi rodzinnej Saddama) najbardziej lojalnym wobec dyktatora miejscem w całym kraju. Saddam wynagradzał lojalność. Władze inwestowały, budując tu fabryki broni, a ludzie z Faludży byli elitą: obsadzali kluczowe stanowiska, zwłaszcza w bezpiece, urzędach, policji i więziennictwie, gdzie słynęli jako okrutni kaci i śledczy.
Z

Z upadkiem reżimu to się skończyło, zniknęła pozycja i dochody. Nic dziwnego, że klan z Faludży, wśród reszty Irakijczyków znienawidzony, miał powody, by nienawidzić Amerykanów i nowe władze.

I tak Faludża znów była miejscem szczególnym: centrum “trójkąta śmierci" i ośrodkiem oporu, rekrutującego się z ludzi dawnej dyktatury, ochotników z innych państw i organizacji (np. Hezbollahu) oraz zagranicznych terrorystów, przyznających się do Al-Kaidy. Tu często atakowano siły koalicji i nowe irackie władze i policję - tak, że w końcu wycofały się z miasta. Wiosną 2004 r. Amerykanie postanowili przeprowadzić eksperyment: oddali kontrolę nad Faludżą byłym oficerom Saddama, by utrzymywali porządek przy pomocy “Sił Ochronnych", rekrutujących się także z bojowników. Jednak ta próba zintegrowania i abolicji nie powiodła się: Faludża stała się państwem w państwie, w którym...

3406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]