Reklama

Co się dzieje, gdy nie ma sieci

Co się dzieje, gdy nie ma sieci

25.09.2017
Czyta się kilka minut
5 września władze 8-milionowego Togo wyłączyły obywatelom internet.
P

Przez kilka dni niedostępne były sieci przewodowe, SMS-y i popularny komunikator WhatsApp. „Mężczyźni, którzy wcześniej usiłowali zrobić wrażenie na kobietach, metodą »kopiuj-wklej« wysyłając im zabawne cytaty czy zdjęcia, musieli teraz spotkać się z nimi w mieście, płacić rachunki i na żywo udowadniać, że są ciekawi”, relacjonował jeden z internautów.

Tło wszystkiego było jednak polityczne: sieć wyłączono kilka dni po tym, gdy w stołecznym Lomé antyrządowa demonstracja zgromadziła ok. 100 tys. ludzi. Domagano się m.in. ograniczenia liczby kadencji głowy państwa. Faure Gnassingbé, obecny prezydent, jest już w połowie trzeciej; wcześniej przez 38 lat Togo rządził jego ojciec. Obawę władz przed spiskiem młodych, których za sprawą wysokiego przyrostu naturalnego przybywa coraz szybciej, widać w całej zachodniej Afryce – pod koniec lipca w Sierra Leone, gdzie na początku 2018 r. odbędą się wybory, władze zakazały uprawiania joggingu w grupach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]