Reklama

Co po sobie zostawili najstarsi Amerykanie

Co po sobie zostawili najstarsi Amerykanie

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Kiedy zaczęła się kolonizacja Ameryki?
N

Na pewno pierwsi Amerykanie przybyli z Beringi, niezalanego niegdyś pasa lądu łączącego Azję z Ameryką Północną. Ta droga musiała być zamknięta 19-26 tys. lat temu, gdy epoka lodowcowa znajdowała się w szczytowej fazie. Czy do kolonizacji doszło zatem jeszcze przed jej wystąpieniem czy już po ustaniu? Rok temu zespół Cipriana Ardeleana opisał w „Nature” odnalezienie w jednej z jaskiń w Meksyku 2 tys. kamiennych artefaktów pochodzących sprzed 26 tys. lat. Badacze utrzymywali, że zostały wykonane ręką ludzką – a skoro tak, to już w czasie maksimum ostatniego zlodowacenia Amerykę musieli przemierzać ludzie.

W ostatnim wydaniu „Science” Matthew Bennett i współpracownicy przedstawili bardziej bezpośrednie dowody na poparcie tej tezy. Na dnie byłego jeziora w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku odkryto ok. 60 śladów ludzkich stóp, odciśniętych, według badaczy, ok. 21-23 tys. lat temu. Pozostawiła je prawdo­podobnie grupa dzieci i nastolatków, którzy mogli w tym miejscu czerpać wodę. Wciąż jednak czekamy na odnalezienie skamieniałości, która reprezentowałaby najstarszą amerykańską populację.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]