Reklama

Co ma wspólnego zespół Downa z alzheimerem?

Co ma wspólnego zespół Downa z alzheimerem?

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Ogłoszono badania pokazujące przyczyny deficytów pamięci u osób z tymi zaburzeniami.
Z

Zespół Downa to obecność dodatkowego chromosomu numer 21, która prowadzi do szeregu zaburzeń, m.in. intelektualnych. Jednym z objawów są deficyty pamięciowe, wynikające głównie z nieprawidłowego funkcjonowania hipokampu – struktury mózgu odpowiedzialnej m.in. za konsolidację śladów pamięciowych, tj. po prostu trwałe zapamiętywanie. Ogłoszone w zeszłym tygodniu badanie prowadzone na mysim modelu zespołu Downa pokazało, że jedną z przyczyn tych deficytów jest „niepotrzebna” aktywacja w komórkach hipokampu tzw. zintegrowanej odpowiedzi na stres. U badanych gryzoni, ale również u ludzi z zespołem Downa, za reakcję tę odpowiadał podwyższony poziom białka o nazwie eIF2. Obniżenie jego poziomu u myszek spowodowało polepszenie pamięci długotrwałej, co daje nadzieję na podobną metodę terapeutyczną u ludzi. Co istotne, ten sam mechanizm może odpowiadać za inne przypadki deficytu pamięci, na przykład u osób cierpiących na chorobę Alzhei­mera. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]