Reklama

Cnoty prywatne: cierpliwość

Cnoty prywatne: cierpliwość

08.01.2006
Czyta się kilka minut
Na Nowy Rok życzyłem Państwu, żebyśmy się lubili nawzajem, teraz chciałbym opisać rozmaite cnoty prywatne, których na ogół nam (a w każdym razie mnie) nie dostaje. Zacznę od tych, które dla mnie są najtrudniejsze do zrealizowania. Cierpliwość zajmuje wśród nich szczególne miejsce.
P

Pierwsze skojarzenie: poczekalnia. Wyzwanie dla niecierpliwych. Poczekalnia u dentysty jest wyzwaniem także dlatego, że np. może być używany nerwociąg, co przeciętne dwadzieścia minut na pacjenta zamieni w godzinę. Cierpliwość jest wtedy tak trudna do osiągnięcia, bo nie wiemy, kiedy przyjdzie wreszcie nasza kolej. Ważne jest więc uświadomienie sobie, że pewnych rzeczy nie da się przewidzieć dokładnie i że uciążliwe jest nie tyle samo czekanie, ile czekanie bez wiedzy, jak długo przyjdzie nam czekać. Czy aby jednak nie przeceniamy naszego czasu? Co byśmy takiego nadzwyczajnego zrobili, gdybyśmy nie czekali? I dlaczego nie potrafimy skupić się na książce czekając i czekając? Bo jesteśmy niecierpliwi.

Drugie skojarzenie: rozmowa z idiotą. Z różnych powodów, z racji naszej pozycji zawodowej, z uprzejmości lub z przypadku, zdarza nam się być zmuszonym do rozmowy...

3262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]