Reklama

Ładowanie...

Cienista strona Starszych Panów

10.10.2004
Czyta się kilka minut
Cafe Sułtan to popularny w latach 60. lokal na Saskiej Kępie i miejsce akcji piosenki śpiewanej przez Kalinę Jędrusik w telewizyjnym Divertimento. Premiera programu miała miejsce w czerwcu 1967 r. - Spóźniłem się na nią ponad miesiąc, przychodząc na świat 31 lipca - opowiada Grzegorz Turnau. - Nie muszę dodawać, że w związku z tym spóźniłem się na cały Kabaret Starszych Panów.
Z

Z dzieciństwa pamięta, oczywiście, “Upiornego twista" czy “Addio pomidory". Ale autorzy tych piosenek byli dla niego postaciami z legendy. Kompozytor zmarł w roku 1984, gdy licealista Grzegorz wygrywał Studencki Festiwal Piosenki. “Ten drugi" wydawał się postacią niedostępną, po śmierci żony nie udzielającą się publicznie, obecną jedynie przez fantastyczne memuary.

- Na dobre wciągnąłem się w słuchanie piosenek “Kabaretu" dopiero po 1993 r., kiedy w sklepach pojawiła się ich kilkukasetowa kompilacja - mówi Turnau. - Zacząłem je grać, ale nie było łatwo: fenomen polega na tym, że jak się ich słucha, wydają się proste i urocze, jak się próbuje zaśpiewać, przestają być proste, a jak się próbuje zagrać, samemu i bez nut, okazują się bardzo trudne.

Nic dziwnego, że recenzując w 2000 r. album “Piosenki Kabaretu Starszych Panów", pisał na łamach “TP...

7793

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]