Reklama

Ciągle widzę ich twarze

Ciągle widzę ich twarze

20.05.2013
Czyta się kilka minut
„Większość współczesnej poezji to sztuka dizajnu” – zgryźliwie mówił Tadeusz Dąbrowski, zaś Julia Hartwig podkreślała, że wiersz powinien przypominać nam o ponadmaterialnym wymiarze istnienia.
Ryszard Krynicki czyta wiersze Paula Celana Fot. Tomasz Wiech / KBF
P

Plotka mówi o miejskim urzędniku, dzielącym się z dziennikarzami nadzieją, iż Festiwal Miłosza... uczyni z Krakowa prawdziwą „ziemię Ulro”. Szczęśliwie się nie udało – pokpiwamy, na chwilę przynajmniej dalecy od duchowej pustyni, którą pod nazwą Ulro opisywał Blake, potem zaś – Miłosz.

DACHAU KONIKÓW POLNYCH

„I ciągle widzę ich twarze” – pisał Wyspiański, myśląc o literaturze pamięci, o duchowych przestrzeniach teatru, gdy „ludzie je pełnią i cienie”. Te słowa wybrzmiały podczas pokazu filmu „Widok Krakowa”, którego twórcami są Magdalena Piekorz i Adam Zagajewski. Zachwycając urodą zdjęć i montażu, jest on tak próbą przeniknięcia genius loci tego miasta, jak historią literatury w Krakowie, od Młodej Polski („tam nasz początek” – pisał przecież Miłosz) do dziś, gdy – mówi z ekranu Zagajewski – samotny twórca przemawia do samotnego czytelnika. Jest w...

5824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]